ICEBREAKER MERINO MADE DIFFERENT

23.01.2019

merino

>> VŠECHNY PRODUKTY ZNAČKY ICEBREAKER NA NAŠEM E-SHOPU

Filosofie firmy Icebreaker - Zatímco většina výrobců začíná látkou, my začínáme už samotným vláknem.

 1. PŘÍRODNÍ ZDROJ, SUROVÝ MATERIÁL
  Naším primárním surovým materiálem je přírodní extrémně jemná, tzv. superfine, merino vlna. Je biologicky odbouratelná, každoročně obnovitelná, eticky získávaná a 100% přírodní.
 2. ETICKÉ ZAJIŠŤOVÁNÍ ZDROJŮ
  Smlouvy s nejlepšími farmáři znamenají, že sdílíme jejich oddanost, péči a respekt vůči půdě a zvířatům. Poté, co jsme zakázali všem našim dodavatelům praktikovat mulesing, je naše vlna zároveň etická.
 3. MINIMÁLNÍ DOPAD
  Začínáme s vláknem a vědomě přetváříme tento surový materiál na přízi a následně na textilii – to vše s minimální spotřebou energie a vody tak, aby byl dopad výroby na životní prostředí co nejmenší.
 4. ZODPOVĚDNÝ PŘÍSTUP
  V Icebreakeru je vše založené na detailech. Proto věnujeme velké úsilí tomu, aby veškeré šití a konečná úprava probíhaly společensky zodpovědným způsobem a s ohledem na životní prostředí.
 5. ÚČELOVOST A TRVANLIVOST
  Vždy navrhujeme produkty, které slouží svému účelu – ať mají udržet tělo v teple nebo jde v první řadě o pohodlí. Vytváříme produkty, které lidi skutečně chtějí a které jsou vyrobeny tak, aby vydržely.

CO JE TO MERINO?

JEDNODUCHÉ, ÚČINNÉ, DŮMYSLNÉ. PŘÍRODNÍ ŘEŠENÍ NEJSOU TESTOVÁNA V LABORATOŘÍCH.

merino

MERINO JE JEDNO Z CELOSVĚTOVĚ NEJSTARŠÍCH PLEMEN OVCÍ A ZÁROVEŇ JEDNO Z NEJODOLNĚJŠÍCH.

Oproti běžným ovcím, které se pasou v nížinách, jsou ovce merino stavěny tak, aby přežily spalující léta i mrazivé zimy, které v Jižních Alpách na Novém Zélandu panují. Ovce merino jsou schopny přežít tyto extrémy díky neuvěřitelným schopnostem vlastní vlny. Velmi lehký a prodyšný kožich je schopný ovce v létě ochlazovat i při teplotách kolem +35°C. V zimě ovcím dorůstá přes původní kožich další vrstva vlny, která je udrží v teple i při teplotách, které padají k -20°C. Jednoduché, účinné, důmyslné. Přírodní řešení přírody nejsou testována v laboratořích; čelí totiž nejtěžším testům přímo v terénu. Pokud by se příroda zmýlila, ovce by nepřežily.

merino

PROČ SI VYBRAT ICEBREAKER MERINO?

PRŮKOPNÍCI MERINA -  Icebreaker byl a stále také je průkopníkem merina. V roce 1994 jsme byli první, kdo objevil obrovský potenciál tohoto jedinečného materiálu, který nejenže překonal syntetické materiály, ale zároveň byl mnohem lepší volbou pro naší planetu. Opravdovost našeho vztahu s přírodou a s našimi partnery je to, co odlišuje Icebreaker od ostatních - jako původní a nejautentičtější merino značku na světě.

CESTA ICEBREAKER MERINA - Icebreaker nejenže byl první společností, která objevila potenciál merina, byli jsme zároveň první na světě, kdo začal uzavírat dlouhodobé kontrakty s dodavateli vlny - na základě důvěry a společného zájmu o blaho zvířat a ochranu životního prostředí.

NEJLEPŠÍ PRO NEJLEPŠÍ - To znamená, že naši farmáři musejí souhlasit s naplňováním čtyř základních svobod pro všechna zvířata. Proč? Protože tyto svobody zaručují spokojený život v nestresujícím prostředí. Jen takové totiž umožňuje ovcím produktovat zdravé a vysoce kvalitní merino vlákno.

merino

PARAMETRY MERINA ICEBREAKER

RUČNÍ TŘÍDĚNÍ, KONTROLA KVALITY NAŠEHO VLÁKNA

DÉLKA VLÁKNA

Přesně stanovujeme maximální a minimální délku vlákna. Toto bylo přizpůsobeno přízi a výrobkům, které Icebreaker vyrábí.

PEVNOST VLÁKNA

Vlákno musí být silné. Slabá vlákna se přetrhnou během zpracování nebo nošení a mohou způsobit vady materiálu.

MIKRON

Přesně stanovujeme maximální a minimální průměr vlákna, abychom zajistili měkkost a hedvábně jemný dotek.

KOEFICIENT VARIACE

Přesně vymezujeme maximální povolenou variaci průměru vlákna, abychom zajistili materiál hedvábně jemný na dotek.

BARVA

Vlna musí být bílá bez barevných odchylek, neboť ty by měly negativní dopad při snaze docílit požadované barevnosti.

ROSTLINNÉ ČÁSTICE

Obsah rostlinných částic může být problémem při zpracování a může vést ke kontaminaci a vadám látky nebo barevným odchylkám. Proto určujeme maximální povolený obsah rostlinných částic v surovém merinu.

TMAVÁ VLÁKNA

Tmavá vlákna se u ovcí přirozeně vyskytují, ale mohou zapříčinit barevné odchylky a vady látky. Icebreaker přesně určuje velmi malé znečištění tvavými vlákny.

STYL VLNY

Icebreaker vyžaduje vlastní ‘styl’ vlny. Ten je dán zvlněním vláken a celkovou strukturou rouna a vlákna. Požadovaný styl odpovídá materiálům a produktům, které vyrábíme.

ŽÁDNÉ VADY

Vlna má celou řadu dalších nedostatků, proto chovatelé dávají pozor, aby odstranili cokoli, co může mít dopad na kvalitu produktů Icebreaker.


VLNA VS. SYNTETIKA VS. MERINO

PŘIROZENÁ EVOLUCE VLÁKNA S LEPŠÍM VÝKONEM.

TRADIČNÍ VLNA

merino

Kdysi dávno nosili všichni při outdoorových aktivitách tradiční vlnu. Samozřejmě - byla teplá, ale zároveň težká, objemná, nekonečně dlouho schnula a ‘kousala’ jako čert!

SYNTETIKA

merino

V 70. letech se začaly nosit syntetické materiály. Byly lehké, nevyžadovaly zvláštní péči a ‘nekousaly’. Jejich nevýhodou byl pocit vlhka, lepkavost na dotek, zápach, a protože jsou vyrobená z ropy, tak i vysoká hořlavost.

ŘEŠENÍ ZVANÉ MERINO

merino

Konečně spolehlivé řešení bez nevýhod. Merino je velmi lehké, jemné, ‘nekouše’, není lepkavé, hřeje v chladu a chladí v horku a má neskutečnou schopnost odolávat zápachu. Nejen to, je přirozeně obnovitelné, recyklovatelné a odbouratelné, protože bylo ‘vyrobeno’ v horách a ne v petrochemických laboratořích.


TERMOREGULACE

MERINO JE AKTIVNÍ VLÁKNO. JAKO BYSTE NA SOBĚ MĚLI SVOU VLASTNÍ KLIMATIZACI.

CO JE TO TERMOREGULACE?

Termoregulace je schopnost organismu udržovat tělesnou teplotu v určitých mezích, i když bude okolní teplota kolísat. Příklady projevů termoregulace jsou pocení, třes nebo husí kůže.

Termoregulaci zajišťují tři komponenty:

 1. senzor
 2. kontrolní centrum
 3. efektor

Senzor přijímá informace, že se něco v okolním prostředí mění. Kontrolní centrum zpracovává tyto informace a dává podnět efektoru, který reaguje buď podpořením nebo utlumením podnětu. Toto je nepřetržitý proces, který obnovuje a udržuje homeostázu.

PROBLÉM

Syntetické látky, jako například polypropylen a nylon, jsou běžně využívané, aby poskytovaly teplo, obvykle skrze tloušťku vlákna a/nebo vrstvením oděvů sebe. Ale postrádají aktivní termoregulační systém, který by přirozenně udržoval vnitřní mikroklima.

ŘEŠENÍ

Merino je technické aktivní vlákno, které má schopnost zadržet a uvolnit teplo v závislosti na okolních podmínkách a prostředí přímo na kůži. Merino absorbuje vlhkost a uvolňuje malé, ale znatelné, množství tepla. V teplých podmínkách je princip opačný. To znamená, že vás udrží v teple v chladných podmínkách a ochladí v teplých podmínkách. Je to jako mít na sobě svoji osobní klimatizaci. Vlna má zároveň přirozeně zvlněnou strukturu, zatímco ostatní vlákna jsou „rovná“. Díky tomu je vlákno schopno vrátit se do svého původního tvaru, ale také zadržovat vzduch a izolovat. Zvlnění je zmíněno i v kapitole ‘JEMNOST’ tohoto manuálu.

JAK TO FUNGUJE?

Merino vlákno je schopné zadržovat nebo uvolňovat teplo díky své chemické struktuře. Takovému uvolňování energie říkáme tepelná sorpce. Rozsah, ve kterém se zadržování a uvolňování energie uskutečňuje, je řízen poměrnou vlhkostí okolního prostředí a vlhkostí, která je obsažena ve vlákně samotném. Merino uvolňuje teplo, když absorbuje nebo vypařuje vodu, protože:

 • Vodní pára se vysráží uvnitř vlákna, přičemž uvolňuje latentní kondenzační teplo.
 • Hydrofilní (polární) molekuly vody naruší stávající vazby uvnitř struktury vlákna a vytváří nová chemická spojení (s odpovídajícím uvolněním energie).

termoregulace merino


REGULACE ZÁPACHU

Tělesný zápach je důsledkem bakterií nahromaděných na kůži a/nebo v nošeném oblečení. Největší podíl na tělesném zápachu má pot - miliony potních žláz neustále vylučují na kůži pot. Pocení je mechanismus, který tělo využívá k regulaci vlastní teploty. Ačkoli pot samotný žádný zápach nemá, pokud zůstane na kůži dostatečně dlouho, bakterie se rozmnoží a způsobí nepříjemný zápach.

Abychom minimalizovali tělesný zápach, musí oblečení buď snižovat tvorbu potu, nebo se musí často prát. Eventuálně musejí kůže a oděv vytvořit prostředí méně přívětivé pro bakterie. Icebreaker merino nemá a nevytváří dlouhotrvající zápach – často stačí nechat oblečení vyvětrat a můžete si ho znovu obléci. Není potřeba ho často prát, a přesto zůstane mnohem déle svěží.


JEMNOST

merino

ICEBREAKER MERINO VLÁKNA JSOU TAK JEMNÁ, ŽE SE PŘI KONTAKTU S POKOŽKOU JEDNODUŠE PŘIZPŮSOBÍ T VARU TĚL A A POSKYTUJ Í JEMNOST A POHODLÍ .

Jemnost je klíčovým atributem pohodlí, obvzlášť když se jedná o oblečení, které se nosí přímo na těle. Přináší pocit pohody a komfortu.

Pokožka je největším orgánem našeho těla - a její velká část je v přímém kontaktu s našim oblečením. Látky, které nosíme přímo na těle, musejí být dostatečně jemné, aby nám zajistily pohodlí. Mnoho lidí si myslí, že vlněné oděvy nepříjemně ‘koušou’, což je mylná domněnka. Škrábavost vlákna přímo souvisí s jeho průměrem, ať se jedná o jakékoli vlákno. Škrábání a ‘kousání’ je způsobeno receptory bolesti v kůži, ale je nepravděpodobné, že by látka mohla stimulovat tyto receptory a kousání vlny se tudíž připisuje alergii na vlnu. Průzkum ukázal, že škrábání bylo způsobeno průměrem vlákna a jeho neschopností přilnout k tělu, nikoli typem vlákna.

Vlákna vlny mají různé průměry a jemnost. I vlna z jedné a té samé ovce bude mít vlákna různé tloušťky. Pouze vlákna z ovcí, které produkují kvalitní vlnu, jako jsou ovce merino, jsou dostatečně pohodlná a jemná, aby mohla být nošena přímo na těle. Merino vlákna, která Icebreaker používá pro výrobu spodního prádla, jsou extrémně jemná (ultrafine a superfine – tzn. 17 – 19 mikronů), přičemž jeden mikron se rovná jedné miliontině metru. Pro srovnání - lidský vlas má průměr okolo 50 mikronů.


ODVOD VLHKOSTI

MERINO VLÁKNO SE DOKÁŽE VYPOŘÁDAT S VLHKOSTÍ TÍM, ŽE JI ABSORBUJE Z KŮŽE A NÁSLEDNĚ UVOLŇUJE DO OKOLNÍ ATMOSFÉRY, PŘIČEMŽ ZANECHÁVÁ VAŠI KŮŽI SUCHOU A V POHODLÍ.

Odvod vlhkosti je schopnost látky aktivně odvádět přebytečnou vlhkost pryč od těla do okolního prostředí. Tento proces se nazývá vzlínání a je to nejdůležitější faktor pro dosažení pohodlí a dobrého fyzického výkonu.

Během fyzické aktivity nebo v teplém prostředí produkuje tělo pot, aby ochladilo povrch kůže a regulovalo tělesnou teplotu. Ačkoliv má tělo velmi efektivní systém, jak se vypořádat s vlhkostí, může být tento systém vážně ovlivněn, pokud oblečení nepracuje v synergii s tělem. Syntetické materiály, jako je nylon a polyester, se běžně používají pro oblečení kvůli jejich schopnosti rychle uschnout po vyprání. Nicméně to je přímo spojené s jejich velmi špatnou schopností absorbovat vlhkost.

Merino vlákna absorbují vodní páru z povrchu kůže, čímž umožňují efektivní ochlazování pokožky a udržování optimální tělesné teploty. Zároveň brání tomu, aby bylo tělo vystaveno vlhku; a to až do chvíle, než jsou vlákna samotná nasycená vlhkostí. Tento proces je vlastní vlně, ačkoli se to některé uměle vyrobené látky pokoušejí napodobit.

Vlákna merino aktivně pohlcují vlhkost z atmosféry a/nebo těla díky jejich chemickým vazbám, aminokyselinám, které mají hydrofobní (vodu odpuzující) povrch a hydrofilní (vodu přitahující) jádro. To znamená, že přitahují molekuly vody a absorbují je do své vnitřní struktury. Tato interakce s vodou je možná, protože vodíkové vazby, které váží molekuly vodíku, jsou reverzibilní. Voda tak může být uvolněna procesem, který je známý jako desorpce. Merino vlákno aktivně reguluje vlhkost tím, že ji pohlcuje z těla a následně ji uvolňuje do okolí, čímž vás zanechává v suchu a pohodlí. Zadruhé, merino vlákna jsou schopna absorbovat vlhkost o objemu až 35% své vlastní hmotnosti, aniž byste měli pocit vlhka (obr. 1). Absorpční vlastnosti merina jsou mnohem lepší než u většiny syntetických vláken.


UV OCHRANA

MERINO NABÍZÍ PŘIROZENOU OCHRANU PŘED UV PAPRSKY.

Stupeň ochrany oděvu před UV zářením je ovlivněn mnoha faktory. Ve chvíli, kdy záření dopadne na povrch látky, jsou některé jeho složky odraženy, některé pohlceny a některé projdou látkou skrz. Čím více záření projde látkou, tím nižší je její UPF. Nejdůležitější faktory, které ovlivňují UPF, jsou shrnuty níže:

 • Typ vlákna
 • Hustota látky
 • Elasticita
 • Barva
 • Jestli je látka mokrá nebo suchá
 • Konečná úprava
 • Design a konstrukce oděvu

ODBOURATELNOST

MNOHO ODĚVŮ JE VYROBENO Z MATERIÁLŮ, KTERÉ NEJSOU PŘIROZENĚ ODBOURATELNÉ A ZANECHÁVAJÍ DLOUHODOBÉ DĚDICTVÍ BUDOUCÍM GENERACÍM.

merino


HOŘLAVOST

MERINO JE PŘIROZENĚ OHNIVZDORNÉ, PŘEKONÁVÁ VŠECHNY OSTATNÍ ZNÁMÉ TEXTILIE.

merino


ODOLNOST

merino

VLÁKNO VLNY MÁ VELMI DOBROU ROZTAŽNOST, MŮŽE BÝT PRODLOUŽENO AŽ O 30% SVÉ DÉLKY ANIŽ BY SE PŘETRHLO.


INOVACE

Pracujeme s tím nejlepším, co příroda nabízí, abychom vám nabídli co nejvíce přírodní a zároveň co nejvýkonnější řešení. Abychom vylepšili klíčové parametry merino vlákna, šetrně zavádíme umělé a nepřestáváme hledat přírodní alternativy.

 • BODYFITZONE - MADE TO PERFORM
  BodyfitZONE™ je naše inovativní technologie, která využívá jemnou merino přízi s přídavkem vláken LYCRA® pro dosažení přirozeného tepla a dobrého usazení na těle tak, aby byla zajištěna optimální funkce svalů a jejich regenerace. Strategicky rozmístěné panely ze síťoviny vytvářejí zóny s optimální regulací teploty, prodyšností a jemností.
 • CORESPUN MADE TO ENDURE
  V Corespun přízi jsou nylonová vlákna s vysokým denierem obalena našimi superfine merino vlákny. Vzniká tak odolný materiál, který si zachovává pověstnou jemnost, odolnost vůči zápachu a schopnost termoregulace - pro Icebreaker typické vlastnosti.
 • MERINOLOFT MADE TO INSULATE
  MerinoLOFT™ je přírodní a chytrá alternativa syntetických izolačních materiálů a kachního peří. MerinoLOFT™ je v pračce pratelný vlněný blend, který poskytuje vysokou prodyšnost a lehkou izolaci i ve vlhkém stavu.
 • COOL-LITE™ MADE TO BREATHE
  Cool-Lite™ kombinuje merino s materiálem TENCEL®, - přírodním vláknem z udržitelně pěstovaných eukalyptovníků. TENCEL® pomáhá odvádět teplo a přebytečnou vlhkost pryč od těla a tím účinně ochlazovat organismus. Zabalte se do přírodního přepychu.

>> VŠECHNY PRODUKTY ZNAČKY ICEBREAKER NA NAŠEM E-SHOPU

inovace merino