>> OSLAVTE S NÁMI DEN DĚTÍ <<

Určení velikosti kalhot

Kalhoty jsou nedílnou součástí outdoorové výbavy a jejich výběru je potřeba věnovat patřičnou pozornost. Standardně s sebou berete na hory většinou spousty svršků na horní polovinu těla, ale zpravidla jen jediné kalhoty na spodek. Pak je potřeba, avy kalhoty zvládly veliké rozpětí podmínek a různých aktivit.

Stejně jako u ostatního outdoorového oblečení tak i u kalhot je nejprve nutné říci si  k jakému účelu budeme horské kalhoty potřebovat. Obecně platí, že neexistují univerzální horské kalhoty vhodné na všechny typy aktivit, lze je používat celoročně a to za všech povětrnostních podmínek. Je potřeba zvolit nějaký kompromis nebo více kalhot.

Pokud jste vybrali vhodný model, jakou velikost tedy vybrat?

Zvolit správnou velikost kalhot je věda. Výrobci uvádějí velikosti v různých měrných jednotkách – centimetrech nebo palcích. V Evropě známe EU číslování ale také francouzské, italské a britské. Různé tabulky velikostí platí pro muže, jiné pro ženy i děti. Poradíme, jak se správně změřit. Jak spočítat odpovídající velikost. A jak přepočítat odlišné typy číslování.

Jak vybrat kalhoty

Jak správně změřit kalhoty 

Výrobci udávají velikosti kalhot dvěma údaji: obvod pasu a vnitřní délku nohavice (od rozkroku). Pas si hravě změříte sami. Pokud máte na sobě kalhoty, tak měřte obvod pasu těsně nad opaskem. Optimální poloha pro měření je přesně mezi kyčlemi a pupíkem. Vnitřní délku nohavice měříme od rozkroku podél vnitřního stehna k patě. Outdoorový výrobci nejčastěji udávají rozměr v mezinárodním číslování (např S, M, L atd.), popřípadě v evropských číslovaných mírách (např. 40 atd.). Vždy najdete u produktu připojenou tabulku velikostí, která obsahuje minimálně 2 základní údaje:

  • Vnitřní délka nohavic (na obrázku výše písmenko D) *
  • Obvod pasu (na obrázku výše písmenko A)

* Vnitřní délka nohavic se u většiny výrobců dále dělí podle toho, zda jsou kalhoty ve standardní délce (REGULAR), ve zkrácené verzi (SHORT) nebo v prodloužené verzi (REGULAR)

U dámských kalhot se navíc často objevuje:

  • Obvod boků (na obrázku výše písmenko B)

TIP: Pravděpodobně máte v šatníku alespoň jedny dobře padnoucí kalhoty. Místo měření tělesných rozměrů přeměřte kalhoty v pase a vnitřní délku nohavice od rozkroku ke spodnímu švu a máte hotovo. Případně změřte všechny míry, které vidíte na obrázku výše a vepište je do poznámky k objednávce, popřípadě nám je zašlete samostatně mailem před vytvořením objednávky. Vybrané kalhoty porovnáme z vašimi hodnotami a dáme vám vědět. ;)


Na našem e-shopu najdete: