Péče o obuv

15.08.2019

ÚDRŽBA OBUVI 

Našim cílem je především Vaše plná spokojenost se zakoupenou obuví, proto si Vás dovolujeme upozornit na některé zásady a doporučení pro správné používání a ošetřování Vámi zakoupené obuvi. Aby Vám obuv vydržela co nejdéle, věnujte prosím pozornost následujícím řádkům.

ZÁKLADNÍ PRAVIDLO PRO NOŠENÍ OBUVI

Obuv je nutno střídat. Při dlouhodobém nošení stále stejného páru obuvi dochází k poškození chodidel.

NOVÉ BOTY

Dobrá kvalita bot zůstane zachována, pokud se s nimi bude zacházet dle následujících pravidel. Po zakoupení nové obuvi se přesvědčte, zda jste opravdu zvolili správnou velikost a to nošením po nějakou dobu v domácích podmínkách. Novou obuv obouvejte zpočátku jen na kratší dobu, aby se přizpůsobila tvaru Vašich nohou. Samozřejmě, že těžší boty vyžadují více času, než povolí. Již před prvním použitím je vhodné obuv naimpregnovat doporučeným impregnačním prostředkem. Radíme Vám, abyste obuv nosili nejprve na kratší procházky, předtím než s nimi vyjdete na delší turistické trasy. Uvedené rady Vám pomohou k tomu, abyste byli s obuví spokojeni a cítili se v ní co nejpohodlněji bez jakýchkoliv problémů.

PÉČE O VAŠE BOTY

Obuv používejte pouze k účelům, ke kterým je určena. Přírodní kůže svršku boty zaručuje pohodlnost, vzdušnost a v neposlední řadě také voděodolnost. Čím méně vody materiál absorbuje, tím déle vydrží. Obuv proto pravidelně ošetřujte výživou pro kůži (nutnou k zachování její vláčnosti, kondicionér na kůži) a impregnačním prostředkem (vosk, impregnace ve spreji). Při nákupu obuvi se poraďte s prodejcem o vhodném prostředku k ošetřování. Nikdy nepoužívejte impregnace na bázi tuků.

PÉČE O VAŠE BOTY VYBAVENÉ MEMBRÁNOU GORE-TEX®

Obuv používejte pouze k účelům, ke kterým je určena. Boty jsou vyrobeny z přírodní kůže nebo z přírodní kůže v kombinaci s textiliemi (Cordura®, nylon nebo polyester) a vybaveny GORE-TEX® membránou. Tato zaručuje zvýšenou odolnost vůči proniknutí vody a nepříznivým povětrnostním vlivům. Zároveň zajišťuje odvod vodní páry z obuvi. Obuv proto pravidelně ošetřujte výživou pro kůži (nutnou k zachování její vláčnosti, kondicionér na kůži) a impregnačním prostředkem. Použité impregnační a výživné prostředky na kůži a textilie by měly být doporučeny firmou W. L. Gore & Associates, Inc. pro použití na GORE-TEX® materiály. Tato skutečnost je uvedena přímo na výrobku. Při nákupu obuvi se poraďte s prodejcem o vhodném prostředku k ošetřování obuvi. Nikdy nepoužívejte impregnace na bázi tuků.

POKYNY K ČIŠTĚNÍ

Prvním krokem k ošetřování obuvi je pravidelné čištění, protože špína se může dostat do vláken kůže a vyvolat jejich narušení. Po každém nošení by se měla obuv řádně očistit měkkým kartáčem navlhčeným vlažnou vodou nebo použít vhodný čistící prostředek od některého z níže uvedených výrobců. Při aplikaci čistícího prostředku se vždy řiďte návodem k použití daného produktu. Ujišťujeme Vás, že používání speciálních čistících prostředků vede nejen k čistotě obuvi, ale prodlužuje i její životnost. Nekombinujte přípravky různých výrobců. Po celou dobu životnosti obuvi se snažte používat přípravky jednoho typu. Před použitím jiné značky impregnačních a vyživujících prostředků na kůži či textilie, než jsou níže uvedené, se poraďte s kvalifikovaným personálem prodejny.

OBUV A JEJÍ SUŠENÍ

Boty sušte jen při pokojové teplotě. Nikdy nevystavujte boty přímému tepelnému žáru, jelikož příliš rychlé sušení způsobuje vysušení a lámavost kůže. Vhodné je použití napínáků nebo novinového papíru. Při vniknutí vody do obuvi (obuv je úplně promočená) vycpěte tuto novinovým papírem a pomalu sušte při pokojové teplotě. Novinový papír měňte tak, aby nezůstával dlouhou dobu vlhký uvnitř obuvi. Papír měňte do doby, dokud není obuv pouze vlhká a dál sušte při pokojové teplotě. Po dokonalém vysušení obuv důkladně naimpregnujte.

DOPORUČENÉ PŘÍPRAVKY 

Doporučujeme používání speciálních prostředků na údržbu obuvi od výrobců GRANGER´S®, TARRAGO®, ATSKO® nebo NIKWAX®. Používáním prostředků na údržbu těchto značek a dodržováním výše uvedených rad docílíte dlouhé životnosti Vaší obuvi. Použití jiných značek prostředků na údržbu nevylučujeme, ale před jejich použitím se vždy poraďte s kvalifikovaným personálem prodejny.


Doporučené přípravky můžete koupit na našem eshopu:

 1. Čištění obuvi
  Tarrago Trekking cleaner spray 250ml čistící suchá pěna ()
  Grangers Gear Cleaner 275ml (GRF77) čistící prostředek ()
  Nikwax Sandal Wash 125ml - čistící přípravek na sandály ()
  Grangers Odour Eliminator 100 ml ()

 2. Impregnace obuvi
  *** impregnace ve spreji

  TARRAGO HighTech Nano Protector spray 400 ml (pro boty v kombinaci kůže s textilií)
  Grangers Cherry Blossom Ultra Repel 200ml (pro celokožené boty)
  *** vosky
  Grangers Waterproofing Wax 100ml impregnační vosk (pro celokožené boty)
  Nikwax Waterproofing Wax for Leather 100ml vosk na kůži (pro celokožené boty)
  Atsko Sno-Seal - impregnační vosk (pro celokožené boty s hladkou nebo voskovanou kůží, doporučujeme)

  * Vosk můžete použít i na broušenou a celkově hrubší kůži, ale pokud je povrch kůže celistvý (např. u nových bot), využijte nejprve impregnaci ve spreji. Vosk mírně změní odstín barvy bot a vytvoří
  hladší strukturu na povrchu.

 3. Obnovení vlastností kůže
  Nikwax Kondicionér na kůži 125 ml

 4. Udržujte tvar bot
  Tarrago roztahovák obuvi pánský

Pokyny ke stažení v PDF

boty