>> LETNÍ VÝPRODEJ NA PANDĚ ODSTARTOVAL <<

Určení správné velikosti bot

Víme, že výběr správného typu bot a zejména určení samotné velikosti bot je bez možnosti vyzkoušení velmi složitý úkol. Proto se Vám tímto článkem snažíme určení velikosti bot co nejvíce zjednodušit.

Jak určit správnou velikost bot pro dokonalé padnutí bez možnosti vyzkoušení?

Měření velikosti botPokud si nejste jisti číslováním obuvi a rádi byste si u nás boty pořídili, tak postupujte následovně:

 1. ke stěně si na podlahu položte papír tak, aby jeho okraj ke stěně přiléhal
 2. postavte se na papír tak, aby chodidlo směřovalo kolmo od stěny a pata byla opřena o stěnu
 3. na papír si zaznačte nejdelší místo chodidla (většinou palec)
 4. změřte délku kolmice od okraje papíru po vyznačenou rysku nejdelšího místa na chodidle
 5. měření provádějte na bosé chodidlo nebo na chodidlo v tenké ponožce (stejně jako na obrázku)
 6. při objednávce vyplňte do poznámky tuto naměřenou délku a můžete uvést i Vámi běžně kupovanou velikost obuvi pro naše srovnání
 7. nezapomeňte uvést svůj kontaktní telefon, v případě nejasností Vás budeme kontaktovat

Výběr správné velikosti

U trekingové a VHT obuvi doporučujeme počítat minimálně s rezervou 0,5 - 1cm z důvodu použití silnějších ponožek.

Jedná se ot tzv. nadměrek, který slouží k volnému pohybu prstů při chůzi, většinou se přičítá právě 5-10 milimetrů. To platí hlavně o běžné každodenní obuvi. Při výběru například horolezeckých bot vybíráme spíše menší obuv, takovou, která nohu pevně obejme ze všech stran. Pokud vybíráme boty pro děti, nadměrek volíme v rozmezí 10-15 mm, vzhledem k rychlému růstu. Větší než 15mm ale nedoporučujeme, může to ohrozit správný vývoj chodidla dítěte, noha není v botě správně fixovaná a může dojít k problémům při chůzi například v nerovném terénu.

Je dobré mít na paměti, že se velikost nohy v průběhu dne může mírně měnit. Po ránu je odpočinutá noha nejmenší a v průběhu dne, hlavně v odpoledních hodinách trochu oteklá a tím pádem větší. Pevnou turistickou obuv proto zkoušejte na nohách odpoledne nebo navečer.

S největší pravděpodobností vybereme tu správnou velikost. Pokud bota přesto nebude sedět, rádi Vám ji do 14ti dnů vyměníme za jinou velikost či model, popř. Vám budou vráceny peníze. V tomto případě budete hradit pouze přepravné od Vás k nám. Platí pouze pro boty nepoužité venku - tedy bez známek jakéhokoliv používání! Zkoušejte doma.

Praktická ukázka určení správné velikosti bot

Výběr správné velikosti

Zkoušení trekové obuvi na prodejně nebo již doma

Výběr správné velikosti
 1. Nejprve vyzkoušejte svoji obvyklou velikost. Trekingovou obuv vždy zkoušejte na silnější ponožky a nezašněrovanou.
 2. Posuňte chodidlo dopředu a vyzkoušejte prostor v patě, měl by se tam vejít jeden prst (0,5 - 1 cm).
 3. Pro vysokohorskou a expediční obuv a boty pro vysokou zátěž  by prostor mezi patou a botou měl být větší než jeden prst (zhruba 1 cm).
 4. Zašněrujte obuv a tlačte přitom patu do zadu. Pak zkontrolujte, zda pata neklouže a jestli můžete hýbat prsty.
 5. Vyzkoušejte botu na 20° nakloněné rovině. Pata by měla v botě pevně sedět. Před prsty je stále mírný prostor, maximálně se prsty lehce dotýkají špičky boty.
 6. Pokud máte velmi úzké chodidlo, používejte speciální vložky do bot na upevnění chodidla.

Každý výrobce bot využívá svou vlastní tabulku velikostí. Nelze proto nikdy s pevnou jistotou říci, že například pokud nosíte běžně boty o velikosti EU 42,5, tak Vám budou sedět všechny boty této velikosti od všech výrobců bot na světě. Bylo by to krásné, ale bohužel tomu tak vždy není. Proto se snažíme ke všem bot udávat kompletní výpis velikosti bot v jednotlivých jednotkách (např.: Asolo Kongur > UK10 / EU44 1/2 / 29cm). Neradi používáme také komplexní tabulky velikostí bot, výrobci mají čas od času zajímavý zvyk tyto tabulky měnit :). Zkrátka je naším krédem předat Vám, našim zákazníkům, úplné informace, které Vám pomohou lépe a snadněji si vybrat.

Správný výběr vyžaduje klid a trpělivost ...

Jak vybírat sandále online?

Například u značky Teva (ale i u ostatních značek) je vždy uvedena celková délka stélky (např.: Velikost: UK:5/US:7/EU:38/24cm - kde 24 cm je délka stélky). Pozor, délka stelky není délka podešve! Na obrázku níže můžete vidět cca vyznačení samotné stélky na vybraném modelu sandálů Teva. pokud jste například změřili délku chodidla a vyšlo vám 23,7 cm, pak jednoznačně kupte velikost UK5, která má délku stélky 24cm.

Jak označují výrobci velikosti bot?

Mondo Point

Metrický centimetrový systém vychází z rozdílu 1 cm mezi celými čísly velikostí, mezi půlčísly 0,5 cm. Velikost obuvi se určí, když se připočte k délce nohy v centimetrech 1 cm. Pro délku nohy 270 mm je stanovena velikost 28.

Značení Anglické

Anglický systém počítá v palcích (inch). 1 inch = 25,4 mm. Rozmezí mezi půlčísly odpovídá 1/6 palce (4,2 mm), mezi celými čísly pak 1/3 palce (8,4 mm). Pro délku nohy 270 mm je stanovena velikost 8.

Značení Evropské (francouzské)

Interval mezi velikostmi činí jeden francouzský steh (6,66 mm). Například pro nohu o délce 240 mm si musí zákazník koupit velikost 38.

Jak správně pečovat o své boty a prodloužit jim tak významně životnost?

Nesprávná, nebo nedostatečná údržba obuvi podstatně zkracuje její plnou funkčnost a životnost.

 • Obuv používejte vždy řádně zašněrovanou, aby nedocházelo k pohybu nohy v botě a tím k poškození podšívek a vnitřní i patní stélky. Tkaničky mějte zavázané až do posledního otvoru, aby nemohlo dojít k poškození textilních nebo kovových poutek. Po vyzutí obuv co nejvíce otevřete a uvolněte tkaničky.
 • Při používání kožené obuvi může nastat při zvýšené potivosti nebo nadměrném provlhnutí obuvi částečný otěr barvy.
 • Obuv čistěte vždy ručně. Používejte teplou vodu, mýdlo a jemný kartáček. Nikdy nepoužívejte žádný prací prostředek!
 • Obuv s povrchem z jemné (broušené) kůže čistěte vždy jen v suchém stavu a pouze jemným kartáčkem, podešev očistěte kartáčkem s vodou. Usňovou podešev nenamáčíme, pouze přetřeme vlhkým hadříkem a použijeme speciální přípravek na čištění kožené podešve.
 • Při sušení nevystavujte obuv nikdy přímému působení zdrojů tepla, jako jsou například radiátory, fén nebo prudké sluneční světlo. Doporučujeme vycpat boty novinovým papírem a nechat uschnout při pokojové teplotě.
 • Poté obuv naimpregnujeme prostředky, které chrání obuv proti vlhkosti a znečištění. Pro správnou údržbu a dlouhotrvající funkčnost doporučujeme používat pouze k tomu určené impregnační přípravky. Uchovávají a obnovují impregnaci potřebnou k zachování prodyšnosti výrobků. Nanáší se na vlhkou obuv nátěrem, nebo nastříkáním pomocí aplikátoru. Doporučujeme nechat přes noc vyschnout.
 • Textilní obuv ošetřujeme za sucha kartáčováním, čistícími a barvícími spreji na textil. K ošetřování je vhodné používat doporučené přípravky, mezi které patří pěnový sprej, který čistí do hloubky a oživuje barvy.

A teď můžete s klidem vybírat boty z naší internetové nabídky

Na pandaoutdoor.cz můžete vybírat ze široké nabídky outdoorových bot.